Stal konstrukcyjna: wybór dla przemysłu budowlanego

14 września 2015

Stal konstrukcyjna: wybór dla przemysłu budowlanego

Obecnie stal odgrywa kluczową rolę we współczesnych społeczeństwach: jest to materiał preferowany w wielu dziedzinach przemysłu oraz główne rozwiązanie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Można tu wskazać na przykład przemysł budowy maszyn i motoryzacyjny, które są odbiorcami odpowiednio 14,5% i 12% globalnej produkcji stali. Na uwagę zasługuje też przemysł budowlany, który zużywa najwięcej stali: według Światowego Stowarzyszenia Producentów Stali stal konstrukcyjna (we wszystkich zastosowaniach) stanowi ponad 50% światowej produkcji stali (2014). Stal jest wyjątkowym materiałem pod względem właściwości mechanicznych, a także stabilnym rozwiązaniem w nowoczesnej architekturze dzięki swej trwałości, elastyczności i możliwości ponownego przetworzenia.

Skuteczność stali konstrukcyjnych oraz ich trwałość zależy w głównej mierze od właściwości mechanicznych: materiał ten jest bardziej wytrzymały od innych i często zapewnia znacznie wyższy stosunek wytrzymałości do masy. Umożliwia to wznoszenie lżejszych budynków (lub konstrukcji), co pozwala na ich mniej rozbudowane i tańsze posadowienie. Ponadto wszystkie te własności mechaniczne pozostają niezmienne i są gwarantowane przez certyfikowany łańcuch produkcyjny. Dzięki swojej wytrzymałości stal podtrzymująca różne elementy architektoniczne jest również materiałem mogącym pochłaniać energię wstrząsów sejsmicznych. Ponadto stal można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami budowlanymi (np. szkłem), tworząc rozwiązania architektoniczne, które będą stanowić imponujące połączenie walorów estetycznych, niezawodności i technologii. Co ważne, stal jest również materiałem przyjaznym dla środowiska (w zakresie zużycia energii/wody), który nadaje się w całości do ponownego przetworzenia. Wszystkie te właściwości sprawiają, że stal jest materiałem bardzo funkcjonalnym i elastycznym w użyciu.

Firma Marcegaglia jest jednym z liderów pośród światowych udziałowców w przemyśle stalowym: w ramach swojego certyfikowanego łańcucha produkcyjnego grupa wykonuje pełny zakres czynności związanych z pierwszym przekształceniem, opracowując szeroką gamę półproduktów i produktów gotowych ze stali. Są to materiały, które nadają się do wielu zastosowań w budownictwie: do wykonywania konstrukcji i przekryć dachowych, mostów o długich przęsłach i obiektów infrastruktury, architektury przemysłowej i mieszkaniowej. Inne zastosowania obejmują systemy pali, rusztowań i szalunków.

Produkty płaskie gorąco- i zimnowalcowane oraz ocynkowane ze stali węglowej charakteryzują się określonymi właściwościami mechanicznymi, w szczególności wysoką granicą sprężystości (co oznacza wysoką wytrzymałość mechaniczną) oraz doskonałą twardością i przydatnością do spawania. Dzięki powyższym właściwościom stale te nadają się do wykonywania lekkich i ciężkich konstrukcji, w tym również do budowy obiektów infrastruktury, budynków (prywatnych i użyteczności publicznej), a nawet do dekoracji w przestrzeni miejskiej. Zapewniają one również główne wartości dodane w postaci produktów powlekanych – wysokiej jakości materiałów, które same w sobie posiadają walory architektoniczne i estetyczne i nadają się do bezpośredniego zastosowania lub jako części składowe przy produkcji płyt warstwowych do przekryć dachowych i ścian lub płyt izolowanych do bram segmentowych.

Stal konstrukcyjna Marcegaglia: wyroby płaskie
Taśmy i kręgi trawione, ocynkowane ogniowo, zimnowalcowane –
Normy produkcyjne: EN 10025-2 – EN 10025-5 – EN 10346

Blachy czarne, trawione, ocynkowane ogniowo –
Normy produkcyjne: EN 10025-2 – EN 10346

Grubsza powłoka cynkowa, do 800 g/m2, to połączenie doskonałej jakości powierzchni i wyższego poziomu ochrony.

Blachy grube (quatro) –
Norma produkcyjna: ASTM

Kręgi, taśmy i blachy powlekane –
Norma produkcyjna: EN 10169
Ponad 25 systemów powłok, nowe rozszerzone i teksturowane wykończenia do zastosowań w elementach architektonicznych.

Liczne zastosowania w przemyśle budowlanym znajdują również rury ze stali węglowej (okrągłe i kształtowe). Cechuje je wszechstronność i wydajność, ciągliwość i dobre właściwości mechaniczne (wytrzymałość, stosunek wagi, odporność). Oto powody, dla których najbardziej spektakularne budowle i konstrukcje wznosi się obecnie ze stalowych rur konstrukcyjnych. Do zastosowań w tym sektorze należą budynki, elementy infrastruktury takie jak mosty, konstrukcje stalowe, systemy pali, rusztowań i szalunków.

Stal konstrukcyjna Marcegaglia: rury konstrukcyjne (profile zamknięte)
Okrągłe i kształtowe
Norma produkcyjna: EN 10219 (homologacja CE)
grubość 0,3/16 mm
średnica 8/16 mm

Firma Marcegaglia weźmie udział w targach Batimat 2015 (Paryż 2–6 listopada) hala 5 • stoisko K44

Kontakt

MARCEGAGLIA KLUCZBORK
Ligota Dolna – ul. Przemysłowa 1
46-200 Kluczbork, Poland
phone +48 77 45 98 200
fax +48 77 45 98 201
kluczbork@marcegaglia.com

MARCEGAGLIA PRASZKA
ul. Kaliska 72 – 46-320
Praszka – Poland
phone +48 34 350 15 00
fax +48 34 350 15 01
praszka@marcegaglia.com

Zasubskrybuj Newsletter

Share on:

Comments are disabled.